- Finanse

Kantor online – najważniejsze pojęcia, które powinieneś znać

Słyszałeś o spreadzie, marży, kursie średnim, ale nie wiesz, co to jest? Chciałbyś skorzystać z usług kantoru i mieć pełną kontrolę nad transakcją? A może zastanawiasz się nad założeniem własnego biznesu online? Jeżeli tak, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Kantor online – kurs średni

Kurs średni to kurs wyliczony ze wzoru na średnią arytmetyczną z uwzględnieniem kursu kupna i sprzedaży. To kurs walut online bez marży, czyli wolny od kwoty stanowiącej zarobek kantoru.

Marża kantoru

Marża to różnica między kursem średnim a kursem kupna / sprzedaży. Kantor samodzielnie określa jej wysokość (nie istnieją prawne limity), uwzględniając stawki wyznaczane przez konkurencję.

Marża to kwota, którą kantor internetowy zarabia na transakcji. W uczciwie działającym kantorze marża jest wliczana w oferowane kursy, dzięki czemu klient od razu wie, ile płaci. W kantorach działających na granicy prawa marża może być doliczana dodatkowo (czasami bez poinformowania klienta wprost).

Prześledźmy sposób liczenia marży na uproszczonym przykładzie:

Kurs kupna: 4,20 PLN
Kurs sprzedaży: 4,30 PLN
Kurs średni: (4,2+4,3):2 = 4,25PLN

Marża: 4,25 – 4,20 = 0,05 PLN  lub  4,30 – 4,25 = 0,05 PLN

W powyższym przykładzie marża wynosi 5 groszy.

W rzeczywistości marże, którymi posługują się kantory online, są niższe i oscylują w granicach 2-3 groszy. Tak niskie stawki sprawiają, że elektroniczne punkty wymiany walut cieszą się ogromną popularnością wśród klientów poszukujących realnych oszczędności. Co ciekawe, marża w kantorach stacjonarnych może dochodzić nawet do kilkudziesięciu groszy na walucie!

Internetowy kantor wymiany walut – co to jest spread?

Spread walutowy to różnica między kursem kupna a kursem sprzedaży. Dzięki wprowadzeniu w życie ustawy antyspreadowej kantory internetowe stały się atrakcyjnym punktem wymiany walut dla osób, które podjęły kredyt w obcej walucie. Bank, pożyczając pieniądze, np. we frankach, przelicza kwotę kredytu na złotówki po kursie kupna waluty, czyli niższym. Niestety, kiedy kredytobiorca spłaca raty, bank przelicza gotówkę po kursie kupna, ale kursie sprzedaży. Wpłacając pieniądze w złotówkach, musimy liczyć się z tym, że poniesiemy straty finansowe, ponieważ bank samodzielnie dokona przewalutowania. Im spread jest wyższym, tym rata kredytu jest większa.

Nic więc dziwnego, że osobom fizycznym i firmom spłacającym kredyty udzielone w walutach obcych znacznie bardziej opłaca się kupić walutę kredytu np. w kantorze internetowym, który ma o wiele niższy spread niż banki i samodzielnie dokonać wpłaty na konto walutowe do banku.

Żaden punkt stacjonarny nie zaoferuje tak korzystnego stosunku kursów i równie atrakcyjnych cen co kantor online. Bez względu na to czy wymieniasz walutę cyklicznie, czy raz do roku, warto założyć konto i cieszyć się oszczędnościami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *